7 marca 2014 uczniowie klas pierwszych i drugich w ramach projektu „Kino, Szkoła, Kultura” wzięli udział w edukacji filmowej KINA NOWE HORYZONTY. W ramach spotkania wysłuchali wykładu i obejrzeli film produkcji australijskiej z 2002 roku w reżyserii Phillipa Noyce „Polowanie na króliki”.

„Polowanie na króliki” to oparta na faktach przejmująca opowieść o trzech aborygeńskich dziewczynkach, które podobnie jak setki innych dzieci zrodzonych z rodziców mieszanych, zostały siłą odebrane matkom przez australijskie władze. Oficjalna polityka państwa zakładała, że dzieci dzięki umieszczeniu i wychowaniu w ochronkach łatwiej zintegrują się z białym społeczeństwem. Dziewczynki uciekają z obozu pod opieką najstarszej z nich, Molly i przemierzają setki mil, by odnaleźć swych bliskich.

Film jest przejmującym studium na temat granic narzucania innym swojej woli i swoich przekonań. Może otworzyć dyskusję na temat segregacji rasowej, relacji międzyludzkich, wielokulturowości, tradycji.

Następne wyjście, w ramach którego młodzież obejrzy film „Wszystko będzie dobrze”, będzie miało miejsce 1 kwietnia 2014.

Koordynatorka projektu - Elżbieta Listwan

Projekt Kino Szkoła Kultura powstał z myślą o edukacji filmowej młodych widzów. Skierowany jest do uczniów wrocławskich szkół podstawowych (klasy IV-VI), gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Udział w projekcie pozwoli uczniom i nauczycielom w ciekawy, atrakcyjny sposób omówić ważne tematy dotyczące współczesnego świata. Dla każdego poziomu nauczania przygotowaliśmy spotkania dotyczące kwestii wielokulturowości, problemu konfliktów i rywalizacji w grupie oraz – w nawiązaniu do planowanej na kwiecień kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II – zajęcia dotyczące współczesnych wartości.

Spotkania będą składać się z wprowadzenia omawiającego temat zajęć, seansu filmowego oraz – zależnie od tematu – warsztatów lub zadania do wykonania w przestrzeni miejskiej. Nauczyciele otrzymają materiały dydaktyczne, ułatwiające omówienie tematów poruszonych w filmach podczas lekcji w szkole.